سرویس های ابری

چرا هزینه های برخی نسخه های سیستم مدیریت کسب و کار و ارتباط با مشتریان شتاب به صورت سالیانه است؟

برای پاسخ دادن به این سوال لازم است با چند مفهوم آشنا شویم.

SaaS چیست؟

SaaS مخفف عبارت Software as a Service است که در زبان فارسی از آن با عبارت اجاره نرم افزار شناخته می شود. در گذشته نه چندان دور اگر فردی قصد داشت از یک نرم افزار خاص استفاده کند، باید در اولین مرحله نرم افزار را در قالب یک بسته فیزیکی خریداری می کرد (که با گذشت زمان ویژگی فیزیکی بودن آن از بین رفت). خرید یک نرم افزار به منزله خرید License آن نرم افزار محسوب می شد. اما خرید یک نرم افزار معمولاً با چند مشکل عمده روبرو بود:

  • در برخی مواقع، نرم افزار بر روی رایانه مورد نظر نصب نمی شد.
  • انجام بروزرسانی های نرم افزار بسیار دشوار و حجیم بود.
  • شخص خریدار مجبور بود برای استفاده از یک از قابلیت های نرم افزار، پکیج کامل نرم افزاری را خریداری کند. (تا به حال شده است برای استفاده از نرم افزار Word مجبور شوید تمام اپلیکیشن های Office را نصب کنید؟)
  • ارائه پشتیبانی به این نرم افزارها به شدت ضعیف بود و در زمان بروز مشکل، در بهترین حالت به صورت تلفنی به سوالات شما پاسخ داده می شد.

با گسترش استفاده از اینترنت، سرویس های ابری توانستند امکانات بسیار جالبی را در اختیار کاربران اینترنت قرار دهند. به همین دلیل، به مرور بسیاری از شرکت های تولید نرم افزار، به جای عرضه یک پکیچ نرم افزاری به استفاده از سرویس های ابری روی آوردند.

به این ترتیب، دیگر نیازی نیست که کاربر نسخه فیزیکی نرم افزار را تهیه کند (یا آن را دانلود کند) و بر روی رایانه شخصی خود نصب کند، بلکه تنها کافیست به اینترنت دسترسی داشته باشد تا بتواند از نرم افزار مورد نظر خود به صورت آنلاین استفاده کند. این موضوع به این معنی است که کاربر دیگر نرم افزار مورد نظر خود را خریداری نمی کند، بلکه در ازای پرداخت مبلغی، حق استفاده از آن را برای مدت مشخصی اجاره می کند.
سرویس های ابری ما نیز یک سرویس SaaS است. به این ترتیب، کاربران برای استفاده نیازی به نرم افزار یا سخت افزار جانبی بر روی رایانه خود ندارند، بلکه می توانند از هر مکانی به سامانه ها متصل شوند و از تمامی امکانات نسخه های  خود استفاده کنند.

خب، تا به این جای مقاله شما با مفهوم کلی SaaS آشنا شده اید. حال در ادامه به شما خواهیم گفت که …

چرا پرداخت هزینه سالیانه ، ارزان تر و به صرفه تر است؟

نسخه آزمایشی

بیشتر نرم افزارهایی که به صورت SaaS اجرا می شوند، دارای نسخه آزمایشی هستند. سامانه شتاب نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما می توانید پیش از پرداخت هزینه، به صورت رایگان نسخه دموی ما را آزمایش کنید و پس از اطمینان از کارایی آن، پنل مورد نظر خود را خریداری کنید.

قیمت مناسب

یکی از ویژگی های مهم سییستم های SaaS، قیمت مناسب آنهاست. سرویس های SaaS  به دلیل استفاده از منابع سخت افزاری ابری خدمات خود را با قیمتی مناسب به کاربران ارائه می کنند.

تعریف بسته های مختلف

در سرویس های SaaS دیگر نیازی نیست که کاربر برای استفاده از یک قابلیت سیستم، پکیج های کامل را خریداری کند. بلکه می تواند متناسب با نیاز خود از بین پکیج های مختلف پکیجی را که شامل امکانات مورد نظر کاربر است انتخاب و هزینه اضافی برای امکاناتی که به کار نمی آید را پرداخت نکند.

دسترس پذیری

برای استفاده از سیسیتم، تنها کافیست به اینترنت دسترسی داشته باشید و به هیچ نرم افزار یا سخت افزار خاصی احتیاج ندارید. شما می توانید به راحتی از طریق رایانه شخصی یا موبایل از هر کجا به سیستم خود متصل شده و امکانات آن استفاده کنید.

بروزرسانی

سیستم های نرم افزاری ما در صورت نیاز بروزرسانی شده و شما دغدغه ای بابت آن نخواهید داشت.

امکان تغییر سرویس

مانند بسیاری دیگر از سرویس های SaaS، شما به راحتی می توانید نسخه های خود را بدون از دست رفتن اطلاعات به نسخه های بالاتر ارتقا دهید.

امنیت

از آنجایی که سرویس های SaaS اطلاعات همه کاربران را در اختیار دارند، مجبور هستند از جدیدترین شیوه های رمز گذاری برای محافظت از اطلاعات کاربران استفاده کنند. به این ترتیب، دیگر لزومی ندارد نگران خراب شدن هارد دیسک یا دزدیده شدن لپ تاپ خود باشید.

پیشرفت فنی

سرویس های SaaS معمولاً با تجمیع ایده های مشتریان به سرعت به روز می شوند و تجربه کاربری بهتری پیدا می کنند. همچنین، شما بابت این ارتقاها و ایده های جدید، هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنید.

پشتیبانی قوی

یکی دیگر از مزایای سرویس های SaaS پشتیبانی شبانه روزی است. در این سرویس ها شما با یک شخص طرف نیستید، بلکه با یک تیم پشتیبانی در تماس هستید. شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز اشکال بوجود آمده را با کارشناسان فنی در میان بگذارید. کارشناسان نیز می توانند در هر جایی پیغام شما را دریافت کنند و به آن پاسخ دهند.

نتیجه گیری

همچنین، همانطور که در بالا اشاره کردیم سرویس SaaS به معنی اجاره حق استفاده از یک نرم افزار است. بنابراین شما با پرداخت یک هزینه اولیه، از سیستم استفاده می کنید. سپس، بعد از اتمام مدت اجاره با هزینه هایی به مراتب کمتر از هزینه های اولیه  سیستم را در اختیار خواهید داشت. مطمئن باشید در طولانی مدت، پرداخت هزینه به این شکل به نفع کسب و کار شما خواهد بود.